Peršin je u svakodnevnoj upotrebi u većini kuhinja. Dodajemo ga u juhe, variva, gulaše, njime začinjavamo svježe salate, i nekako sečini kao da o peršinu znamo sve. A zanimljivo je prisjetiti se da je peršin odličan izvor vitamina C, A i K te da sadrži sastojke koji su od velike važnosti za naše zdravlje – prirodna eterična ulja i flavonide. Također, sadrži i kalij, koji uklanja višak vode iz organizma, te kalcij, nužan za zdrave kosti. Peršin se kroz cijelu godinu može nabaviti svjež i to je velika prednost ovog začina jer svjež sadržava snažnije koncetrate sastojaka od onog sušenog.
Uzgaja se na svim kontinetima, a porijeklom je sa Sardinije a uz samu biljku vezane su brojne priče i legende antičkog svijeta. Dolazi u dvije vrste, kovrčavog i ravnog lista a u pripremi jela koristimo i korijen i list peršina. Pri kupnji važno je birati onaj tamne boje i zdravih listova dok korijen mora biti tvrd i bez tragova kvarenja. Svježi peršin možete čuvati u malo vode ili u hladnjaku.
Prije upotrebe važno je dobro oprati listove pod mlazom vode i već samim dodirom osjetit ćete snažan, zeleni miris biljke. Odličan je dodatak brojnim jelima, od preljeva za salate, dodatak juhama, varivima, mesnim jelima, sočnim rižotima, ribi ali i jelima s oštilja. Omiljen je jer svojom svježinom ističe i otvara okus jela, pa nije rijetko da ga se dodaje u sirne namaze, maslac i umake preko tjestenine. Peršin svakom jelu daje i na atraktivnosti zbog svoje boje što je posebno dojmljivo na rižotima, svježe pečenoj ribi, kuhanom krumpiru, mesu s grila.
Naravno da je preporuka koristit onaj iz domaćeg organskog uzgoja, koristiti svježi nego suhi i zaleđeni te koristiti ga kada god vam se pruži prilika.