Lepa Brena početkom prosinca ima koncert u Zagrebu, pronašli smo njezin recept zasarmu. Ovo gurmansko jelo omiljeno je u našoj i susjednim zemljama i nijedna zima ne prolazi bez nje.

Njezin najmlađi sin, Viktor Živojinović, na Instagramu je podijelio fotografije iz njihovog doma na kojima se vidjela priprema ovog jela, piše Scena Story.

Sarme s potpisom Živojinovića iznad imaju malo slanine koja daje sočnost, list lovora i posute paprikom, piše Hello Magazin.rs.

Prema njihovom savjetu, najbolje je koristiti poznati futoški kupus, jer su listovi mekši i elastičniji i mora biti kiseo.

sarma-zivojinovic.jpg
Instagram 

Listovi se pažljivo skidaju s glavice. Deblji dio bliži korijenu treba odstraniti, zatim listove oprati hladnom vodom i dobro ocijediti. Mljeveno meso, najčešće mješavina junetine i svinjetine, pirja se dok malo ne promijeni boju.

Ovisno o želji i količini dodaje se mljevena paprika, začini. U pirjano meso doda se šalica-dvije čiste riže. Toliko je potrebno za nadjev po tradicionalnom receptu.

Motanje sarme posebna je vještina i neupućenima se može činiti komplicirano, no tehniku ​​je lako savladati. Stavite list na dlan, u sredinu ubacite žlicu nadjeva, pa zarolajte od korijena prema vrhu. Na kraju procesa, krajevi lista su savijeni sa strane prema unutra.

Prije slaganja sarmi dno lonca se namasti i pokrije s nekoliko listova uz koje neki vole slaninu, a neki rebarca. Po želji se obično doda nekoliko zrna papra, lovor, nasjeckani češnjak, čak i cijele paprike.

Sarme se slažu u slojevima, a između svakog možete staviti slaninu ili rebarca, ako volite pravu gurmansku varijantu. Kada sve posložite u lonac ulijte vodu (ali da ne potopi sarme) i stavite na vatru.

Budući da riža iz nadjeva upije tekućinu, ne zaboravite dodati vode tijekom kuhanja, ali vruće. Treba se kuhati najmanje dva i pol sata. Što se duže kuha, to je bolje.