Prvog dana mjeseca listopada obilježavamo blagdan Svih Svetih. U našim se krajevima tradicionalno na taj dan odlazi na groblja u krugu obitelji.
Pa kao i sva obiteljska okupljanja, ovaj blagdan prilika je za zajednički ručak. Stari hrvatski običaji redovito su uključivali puricu (punjenu kestenima ili jabukama). Danas je, uz puricu, čest izbor pile ili kokoš. Uz posipanje mrvica hrane, na stolu se također ostavljala litra rakije i litra domaćeg vina u otvorenim bocama kako bi se ‘duše’ predaka mogle okrijepiti.
U nastavku donosimo recept za puricu punjenu jabukama
Sastojci:
puran srednje veličine
2 žemičke
hladno mlijeko
2 jaja
malo kukuruznog griza
puranova krv
suha slanina (špek)
1 manji luk
sol
papar
nekoliko jabuka
nekoliko krumpira
Postupak:
Nakon što ste purana očistili, nasolite ga te zašijte iglom i koncem donji dio tijela kroz koju ste izvadili utrobu i stavite na stranu da pripremite nadjev.
Nadjev:
Uzmite dvije žemičke (žemljice), namočite ih u hladno mlijeko i kad se smekšaju pomiješajte u njih dva cijela jaja, vrlo malo kukuruznog griza i puranove krvi koju ste sačuvali.
Isto tako narežite malo suhe slanine na sitne komadiće te je rastopite i zapržite s malo kosanog luka i tome dodajte nadjev sa žemičkama, malo soli i papra i to sve dobro izmiješajte. Ovom smjesom dobro napunite utrobu purana kroz kožu na vratu koji ste ranije odrezali i to sašijte te stavite da se peče, ali ga morate preliti vrućom mašću ili uljem.
Za vrijeme pečenja pažljivo ga prelijevajte vlastitim sokom i pola sata prije nego mislite da je pečen stavite u posudu u kojoj se peče nekoliko cijelih jabuka, da se i one u njegovoj masti ispeku. U drugu posudu spremite kuhane, oguljene, izrezane krumpire.
Osolite ih i prelijte s malo masti od pečenog purana. Lijepo ispečenog purana obloženog jabukama i krumpirima poslužite uz salatu pripremljenu od npr. kiselog zelja s bučinim uljem.