10 grešaka i savjeti za savršeno pečene kolače i torte

Jedna mala pogreška može dovesti do potpunog uništenja torte ili kolača.

Shutterstock

Slastičarstvo je umjetnost, a za razliku od slanih jela, kod pripreme slastica puno je važnije točno se držati recepta i slijediti upute. Jedna mala pogreška može dovesti do potpunog uništenja torte ili kolača.

Ovo su greške koje većina radi kod pečenja kolača te savjeti kako napraviti savršenu slasticu, baš kao u receptu, piše StvarUkusa.

1. Ne koristite sastojke sobne temperature

Izvadite sastojke iz hladnjaka sat vremena prije nego počnete raditi kolač. Maslac na sobnoj temperaturi puno je lakše izmiksati s šećerom. Ako su prethodno bila na sobnoj temperaturi, jaja i maslac će se manje odvajati, a bjelanjci će se lakše umutiti nego kad su hladni.

ZAŠTO JE TEMPERATURA MASLACA TOLIKO VAŽNA U PRIPREMI KOLAČA: Kad mora biti hladan, sobne temperature i otopljen

2. Niste dobro izmiksali maslac i šećer

Nemojte prerano završiti izradu maslaca sa šećerom. Tučenje može trajati i do 10 minuta da dobijete laganu i meku smjesu.

Shutterstock 

3. Brašnu, kvascu, prašku za pecivo istekao je rok trajanja

Ako je brašnu i sredstvu za dizanje istekao rok trajanja, to može utjecati na okus i/ili dizanje kolača.

4. Ne slijedite recept

Ako se od vas traži da koristite neslani maslac ili velika jaja, učinite to. I nikada nemojte dodavati više sredstva za dizanje "čisto radi sigurnosti". Ako to učinite, smjesa će se dići više nego što struktura biskvita može podnijeti i on će pasti. 

5. Niste točno izmjerili preporučene količine

Digitalne vage su bolje od šalica ili mjernih vaga. Također možete mjeriti tekućinu, jer 1ml = 1g. Mjerenje je ključno za uspjeh recepta.

Shutterstock 

6. Niste prosijali suhe sastojke u mokre sastojke

Svaki put biste trebali prosijati suhe sastojke. To pomaže u sprječavanju grudica i skupljanju tijesta. Preporučujemo dodavanje suhih sastojaka u tri serije, miješajući svaki put prije dodavanja sljedeće runde.

7. Način miješanja

Koristite gumenu lopaticu ili veliku metalnu žlicu. Okrenite zdjelu prema sebi jednom rukom, dok drugom rukom koristite lopaticu/žlicu za miješanje oko svake strane tave, podižući smjesu prema gore i preko dna zdjele pokretom u obliku osmice. Nemojte pretjerivati.

8. Ne koristite odgovarajući kalup za tortu

Kolaču trebati više ili manje vremena za pečenje ako je u kalupu pogrešne veličine. Crni kalupi apsorbiraju više topline od običnih metalnih, stoga provjerite kolač nekoliko minuta ranije - i okrenite četvrtasti kalup u pećnici na pola pečenja, kako biste spriječili zagorene kutove. Možda će vas zanimati koji je kalup najbolji za pečenje muffina, a koji za voćne kolače i biskvite.

Shutterstock 

9. Niste provjerili kako radi vaša pećnica

Većina kolača se peče na oko 160°C-180°C. Upotrijebite termometar za pećnicu kako biste provjerili je li vaša pećnica ispravno postavljena.

10. Ne pazite na kojoj razini pečete

Kako bi se kolač ili biskvit za torte ravnomjerno ispekao, pecite ga na srednjoj razini u pećnici.