Hrana je oduvijek bila jako važan dio blagdana, a pogotovo kolači i slastice. Recepti za tradicionalna jela prenose se generacijama, a svaka obitelj ima neke svoje najdraže. Osim starinskih, jednako su privlačni i moderni recepti ili moderne inačice starih, kojih doista ima u izobilju na internetu, društvenim mrežama, a autori blogova donose i svoje trikove i savjete.

Sandra Gašparić, autorica bloga Reci Peci i istoimenog YouTube kanala, otkrila nam je koji kolači su obavezni na njezinom blagdanskom stolu.

"Ne pečem svake godine iste kolače za blagdane i volim svoje ukućane iznenaditi i nečim novim. Iako, uvijek su na prvom mjestu želje mojih najmilijih!", kaže i dodaje da najčešće ispeče 4-5 vrsta suhih keksića koji mogu duže stajati i svakako bar dva kremasta kolača i torte. Objasnila nam je i da sa suhim kolačima obično krene tjedan prije Božića, a kremaste napravi dan prije Badnjaka.

Savjeti Sandre Gašparić s bloga Reci Peci za sitne kolače i recepti za išlere i linzere
Sandra Gašparić 

Sitni kolačići obavezan su dodatak na blagdanskoj trpezi, a peku se već od početka došašća pa tijekom cijelog prosinca. Obično su suhi i od prhkog tijesta ili pak tijesta koje se ne peče pa mogu duže stajati u zatvorenim kutijama.

Iako se na prvi pogled čine kao jednostavni, mnogi griješe u pripremi prhkog tijesta pa nam je autorica bloga Reci Peci dala nekoliko savjeta oko najčešćih grešaka koje nas muče.

Koliko dugo tijesto čuvati u hladnjaku?

Kao i za dizano tijesto, i prhko tijesto treba odstajati prije upotrebe. No, koliko dugo i gdje?

"Prhko tijesto je za većinu slastica dovoljno držati u hladnjaku 20-30 minuta prije termičke obrade", kaže Sandra te objašnjava da će se tako tijesto prilikom razvaljavanja lakše oblikovati, ali će se s time postići iznimna prhkost keksića.

Savjeti Sandre Gašparić s bloga Reci Peci za sitne kolače i recepti za išlere i linzere
Shutterstock 

Smijemo li margarin zamijeniti maslacem?

U mnogim starim receptima često se može vidjeti margarin, dok ga mnogi sada vole zamijeniti maslacem. Sandra kaže da je odabir maslaca ili margarina stvar osobne preferencije, ali treba imati na umu da se opet radi o dva potpuno različita proizvoda.

"Maslac je prirodni mliječni proizvod, dakle masnoća je životinjskog podrijetla, dok je margarin čista biljna masnoća pa se stoga i različito ponašaju prilikom termičke obrade. Maslac tijestima i keksima daje posebnu prhkost i fantastičnu aromu, dok će margarin svaki keks ili biskvit ili kremu učiniti tvrđim, ali će aroma izostati jer je margarin ne posjeduje", ističe.

Prašak za pecivo ili soda bikarbona - koji je omjer?

Slična dilema javlja se i kad krenemo pripremati neki kolač pa shvatimo da od svih sastojaka nemamo jednu sitnicu koja se zove prašak za pecivo. Smijemo li ga zamijeniti sodom bikarbonom?

Sandra objašnjava da su soda bikarbona i prašak za pecivo dvije sasvim različite stvari koje služe za sličnu namjenu - podizanje strukture biskvita i tijesta.

Savjeti Sandre Gašparić s bloga Reci Peci za sitne kolače i recepti za išlere i linzere
Shutterstock 

"No, treba znati da djeluju na drugačiji način. Soda bikarbona djelovati će jedino u kiselom okruženju (kiselo vrhnje, mlaćenica...), dok prašak za pecivo to ne treba. Također je soda bikarbona jače sredstvo od praška za pecivo pa treba biti oprezan kod omjera i u slučaju zamjene, sodu treba smanjiti u odnosu na prašak za pecivo za trećinu", kaže i ističe da previše sode bikarbone također može promijeniti okus gotovog proizvoda pa treba biti oprezan.

"Kod prhkih keksića, soda doista iz iskustva keksiće 'širi', a prašak za pecivo ih 'podiže'", otkriva.

Treba li se držati vremena pečenja iz recepta?

"Vrijeme pečenja uvijek ovisi o vrsti pečnice koja se koristi, tako da vrijeme koje se navodi u receptu treba uzeti kao okvirno. To znači da, pogotovo kada recept radimo prvi put, trebamo biti pokraj pećnice posebice pod kraj pečenja kako nam keksići ili što se već peče ne bi izgorjeli ili ostali sirovi", kaže Sandra te dodaje da to nisu velike oscilacije, ali mogu učiniti razliku.

Naime, nije svaka pećnica ista, neke su jače, neke slabije (ovisi i o jačini struje u mjestu u kojem živite) i ono što je na nekoj pećnici 180ºC, neke druge odrade i na 170ºC.

Savjeti Sandre Gašparić s bloga Reci Peci za sitne kolače i recepti za išlere i linzere
Sandra Gašparić 

Papir za pečenje je spas

Sandra savjetuje i da obavezno za pečenje kolačića uvijek koristite papir za pečenje. "Bit će vam puno jednostavnije i praktičnije, a možete ispeći više ‘tura’ kolačića bez pranja lima između toga, a i možete na papir za pečenje pripremiti kolačiće pa ih onda samo sa papirom prebaciti u lim bez čekanja da se lim ohladi", kaže.

Treba li se kod slastica uvijek držati točnih mjera i sastojaka?

Općenito je uvriježeno mišljenje da se u receptima za slastice treba držati točnih mjera i sastojaka, za razliku od slanih jela gdje se više može eksperimentirati, pa smo pitali Sandru slaže li se s time.

"Apsolutno se slažem. U izradi slastica doista treba biti precizan što se mjera tiče. Može se eventualno promijeniti neka sitnica. Npr. umjesto oraha koristiti lješnjake ili pistacije. Umjesto maslaca koristiti margarin. Mogu se po želji dodavati različiti začini i arome. Ali omjeri osnovnih sastojaka moraju biti uvijek točni. Jer u slasticama nakon pečenja nema popravka kao što je to slučaj kod slanih jela koja uvijek možemo doraditi sa nečim dodatno", kaže no naglašava da se nikako ne treba bojati neuspjeha.

"Treba imati na umu da se čak i iz neke 'loše' situacije mogu izvuči i dobre stvari. Npr. ako nam se biskvit za tortu ne digne lijepo i niste zadovoljni kako izgleda, natrgajte ga na komade i pomiješajte sa kremom, utisnite u kalup i nakon hlađenja ćete dobiti finu slasticu. Možda ne onakvu kakva je trebala biti, ali opet finu. Ili jednostavno poslužite sve kao desert u čaši! U kuhinji uvijek treba biti pozitivan i iz svake situacije izvući ono najbolje kako nam trud ne bi ostao uzaludan", poručuje Sandra s bloga Reci Peci.

Recept za išlere na hrvatski način s bloga ReciPeci

S bloga Reci Peci prenosimo i recepte za neke od najomiljenijih božićnih kolačića, nezaobilazne linzere i išlere.

Savjeti Sandre Gašparić s bloga Reci Peci za sitne kolače i recepti za išlere i linzere
Sandra Gašparić 

Potrebno za 25-28 komada:

Za prhko tijesto:

200 g glatkog brašna
150 g maslaca
80 g šećera u prahu
3 žlice kakaa
1 žumanjce

Za kremu:

150 g šećera
3 jaja
100 g maslaca

Za glazuru:

100 g čokolade za kuhanje
5 žlica suncokretovog ulja
žlica maslaca

Priprema:

Pomiješajte u posudi brašno, kakao i šećer, dodajte maslac sobne temperature i žumanjce pa umijesie prhko tijesto. Tijesto odmah razvaljajte na pobrašnjenoj radnoj površini na debljinu od 3 mm pa malim modlicama (ili čašicama) izrežite oblike. Posložite ih u lim na papir za pečenje u malim razmacima. Pecite u pećnici na 180º 13 minuta. Pečene kolačiće ohladite na limu na kojem su se pekli jer su odmah nakon pečenja sasvim mekani i prhki.

Za kremu miksajte cijela jaja sa šećerom dok ne postanu pjenasta masa. Kuhajte na laganoj vatri (ili u lončiću na pari) 15 minuta uz nepretsano miješanje. Ova krema od jaja i šećera ima tendenciju da se prilikom kuhanja jako malo zgusne, pa nemojte dozvoliti da vas to zavara. Kremu je dovoljno kuhati 15 minuta i nakon toga ju ohladiti opet uz stalno miješanje. Kako se krema bude hladila tako će se zgušnjavati, a ako ju ostavite da se ohladi sama od sebe bez miješanja, zgrudat će se i jako teško će se nakon toga razraditi u glatku i podatnu kremu. U potpuno hladnu kremu dodajte izrađen maslac i dobro promiješajte i sjedinite.

Ohlađene kolačiće spojite kremom i premažite čokoladnom glazurom. Ukrasite dekoracijom po želji. S obzirom da su išleri kolačići s kremom, dobro je čuvati ih na hladnom do posluživanja.

Postupak pogledajte u videu:

Recept za linzere s bloga Reci Peci

Potrebno:

350 g brašna
180 g margarina
1 cijelo jaje
1 žumanjak
200 g šećera
2 vanilin šećera

Priprema:

Od svih sastojaka umijesite glatko tijesto. U početku miksajte miserom sa spiralama, a potom završite rukom. Radnu površinu stalno posipavajte brašnom kako se ne bi lijepilo. Od tijesta oblikujte kuglu, omotajte ju prozirnom folijom i pospremite u hladnjak na 30-ak min.

Razvaljajte tijesto na 4 mm debljine pa modlicom izrežite oblike. Ako nemate duplu modlicu pazite da napravite isti broj zvjezdica ili cvjetića bez rupe i s rupom.

Stavljajte ih na lim obložen papirom za pečenje u malim razmacima i pecite u zagrijanoj pećnici na 180℃ oko 10-15 min. (o vremenu pečenja ovisi koliko će tvrdi biti keksići. Ako ste ih razvaljali malo deblje bit će im potrebno 15 min, ako su tanki onda im je 10 min sasvim dovoljno)

Pečene kolačiće ohadite na limu pa ih hladne premazujte svojom omiljenom marmeladom i spajajte s oblicima s rupicom.
Uvaljajte ih u šećer u prahu i pospremite u metalne kutije s poklopcem. Ovakvi kolačići znaju biti dosta tvrdi kad se ispeku pa tek stajanjem omekšaju).

Postupak pogledajte u videu: