Često se prije pripreme jela s gljivama čuje savjet da se gljive ne bi smjele prati vodom kao primjerice povrće. Razlog tome je da gljive zbog svoje spužvaste strukture pokupe nepotrebnu vodu te tako izgube na kvaliteti.
Istina je da su gljive po svojoj strukturi slične spužvi, ali zanimljivo je i znati da 90 posto sadržaja gljiva je voda. Zahvaljujući sustavu cirkulacije kroz tkivo, gljive prikupljaju hranjive tvari tako da ih absorbiraju i pospremaju u stijenke strukture. Tako pospremaju i vodu, ali vezano uz pranje prije pripreme važno je napomenuti da se gljive ipak smiju prati, samo je važno kako.
Kako pravilno oprati gljive?
Gljive se ne ostavljaju u vodi, ali možete ih isprati pod laganim mlazom. Očistite ih mekanom četkicom te uklonite tvrde krajeve nožićem, a dobar je savjet da i one osjetljivije vrste gljiva možete četkati tako da četku namočite u vodi. Umjesto četkice očistiti ih možete i mekom krpicom namočenom u vodu. Važno je da ih tako očišćene prosušite (papirnatim ručnikom) i pripremate suhe. Očišćene i oprane gljive nemojte čuvati u hladnjaku kako se ne bi pretvorile u mekane i ljepljive.
Kako pripremati gljive?
Osim pranja važna je i metoda pripreme jer gljive je potrebno pripremati kratko. Ako su gljive ipak povukle višak vode savjet je da ih pripremate na visokoj temepraturi kako bi višak vode u kratko vrijeme ispario, a gljive zadržale aromu, punoću okusa.