5 najčešćih grešaka u pripremi pečene purice

Pečena perad kao što su purica, guska ili pile najčešći su izbor na božićnom stolu.

Shutterstock

Pripremu pečene piletine možda ste savladali, ali purica iz pećnice treba se malo više potruditi kako bi dobila sočno meso.

Ovo su najčešće greške kod pripreme purice iz pećnice.

1. Ne odmrznete meso na vrijeme

Ako planirate peći puricu koja je bila smrznuta, važno je ne vaditi je iz zamrzivača na dan pečenja. Purica je puno veća od piletine pa joj je potrebno više vremena da se odmrzne. Najbolje ga je nekoliko dana prije pripreme čuvati u hladnjaku kako bi se postupno odmrznuo. U pravilu je za odmrzavanje 2,5 kilograma puretine u hladnjaku potrebno 14 sati. Odlučite li se otapati u hladnoj vodi koju ćete mijenjati svakih pola sata, za puricu od 6 do 8 kilograma trebat će vam 6 do 8 sati.

2. Pečete na previsokoj temperaturi

Hrskava kožica je najukusniji dio pečene purice. Ako ga kuhate na previsokoj temperaturi, najvjerojatnije ćete završiti sa spaljenom kožom i nedovoljno pečenim mesom. Preporučamo da meso pečete na konstantnoj srednjoj temperaturi.

Shutterstock 

3. Prerano ste stavili meso u pećnicu

Ako planirate ručati u 15 sati, nema razloga da puricu stavite peći u zoru. Da, ovo meso se kuha malo duže, ali nema potrebe da se vaša purica predugo peče. U pravilu je za svakih 500 grama mesa potrebno 13 minuta pečenja na temperaturi od 180 stupnjeva Celzijusa. Ovisno o veličini purice, planirajte je peći između 3 i 5 sati. i naravno, ne zaboravite da nakon pečenja ostavite da odstoji barem 20 minuta prije rezanja.

4. Ne koristite kuhinjski termometar

Ovaj kuhinjski alat investicija je koja će se sigurno isplatiti, pogotovo ako želite pripremati obroke kao pravi profesionalac. Puricu treba kuhati dok ne postigne temperaturu od 75 stupnjeva. Temperaturu provjerite tako da termometar zabodete u najdeblji dio batka, ali bez dodirivanja kosti.

5. Ne koristite umak iz posude u kojoj se purica pekla

Umak koji je ostao u posudi u kojoj se peklo meso je tekuće zlato i žućkastog je okusa. Može poslužiti kao podloga za preljev, stoga je nemojte baciti.