Kako skuhati grah da vas ne napuhuje?

Kad kuhate grah, ubacite u lonac neke od začinskih biljaka čija svojstva sprječavaju naknadno stvaranje plinova u organizmu.

Shutterstock

Jedna od omiljenih namirnica na našim prostorima zasigurno je grah. Kako god ga pripremali, vrlo je zasitan, a prije svega zdrav. No neugodne posljedice konzumiranja ovog jela su nadutost i plinovi. Nasreću postoje trikovi pomoću kojih možete spriječiti nadimanje.

Grah će manje nabubriti ako prije kuhanja barem nekoliko sati odstoji u vodi. Prema savjetima naših baka, grah je dobro namočiti dan ranije i ostaviti ga u vodi preko noći.

Osim toga, za vrijeme kuhanja u vodu stavite neke od začinskih biljaka čija svojstva sprječavaju naknadno stvaranje plinova u organizmu, a to su lovor, kumin, mažuran, majčina dušica ili đumbir.

Recept za grah koji ne napuhuje

Sastojci:

2 glavice luka

1 vezica poriluka

2 lista lovora

300 g suhog mesa (rebarca)

1 žličica mljevene crvene paprike

1/2 žličice mljevenog papra

1 žlica biljnog začina

2 žlice brašna

30 ml ulja

sol 

Shutterstock 

Priprema:

Grah očistite, operite i večer prije kuhanja potopite u hladnu vodu. Ujutro stavite kuhati, pustite da prokuha, pa kuhajte desetak minuta. Prvu vodu procijediti, pa grah preliti toplom vodom. Sitno narežite luk, ogulite i narežite mrkvu, popržite je s lukom, pa dodajte grah, suho meso ili rebarca i dva lista lovora. Kuhajte oko sat i pol do dva sata (ovisi o vrsti graha). Tijekom kuhanja probajte, po potrebi dodajte još vode.

Kad je grah kuhan, napravite zapršku. U tavi zagrijte ulje, dodajte brašno i pržite pazeći da ne zagori. Ohladite pa dodajte mljevenu papriku. Dobro izmiješajte i ulijte u kuhani grah. Dodajte biljne začine po ukusu, papar i sol po želji. Kuhajte još 5 minuta i ugasite.