Zimski jelovnik većini ljubitelja krumpira je nezamisliv bez restanog krumpira, koji osim kao prilog dinatsnom kiselom zelju, kuhanom bunceku, pečenim kobasicama i pohancima može biti inspiracijom za pripremu hranjivog doručka i vege obroka jer se odlično slaže s pečenim i punjenim povrćem, jajima na oko...
Zato je vrijeme da se uz korisne savjete podsjetimo kako restani krumpir učiniti savršenim.
Ne zaboravite da sve kreće od odabira krumpira koji mora biti bijeli ili žuti te onaj brašnaste sorte.
Tajna je i u kuhanju krumpira u kori u slanoj vodi, te u tome da još tople krumpire ogulite i narežete na kockice. Nikako ne ostavljajte krumpir da se ohladi i ne hladite ga vodom.
I dok neki dodatno koji komad kuhanog krumpira ribaju, a neki gnječe i miješaju drvenom kuhačom, važno je ne zaboraviti na bazu na kojoj ćete restati kuhani krumpir. To može biti biljno ulje, svinjska mast ili čak temeljac, što je trik mnogih kuhara.
Ali za svaki odabir osnova dobrog okusa je luk, kojeg je potrebno pirjati tako da se opusti ali ne i da zagori. Jer upravo luk daje na šmeku.
Restani krumpir možete “pojačati” i komadićima slanine koju možete pržiti zajedno s lukom, a tako pripremljen krumpir izdašan je i kao samostalni obrok.
Ukoliko i vi uz ulje dodajete i malo temljca ne zaboravite da je važno dovoljno dugo pripremati restani krumpir na tavi kako bi višak tekućine ispario ali je važno da krumpir ne ostane suh.
U tome od pomoći može biti i korištenje pećnice u kojoj krumpir pečete toliko da višak tekućine ispari a krumpir dobije na karakterističnoj hrskavosti. Inače, zapečena korica na dnu tave najslađi je dio restanog krumpira. Od začina ne zaboravite na sol i papar. Za kraj restani krumpir posipajte svježe nasjeckanim peršinom, a za one koji vole pojačati okuse savjet je - dodajte malo crvene paprike.
Restani krumpir odlično se poslužuje i kao prilog uz ribu, uz savjet da tada restani krumpir začinite s listićem kadulje ili malo ružmarina.