Artičoke su plod koji se u mediteranskim zemljama u prehrani koristi najmanje 2500 godina. Uzgajaju se diljem Mediterana, a smatrali su ih hranom za bogate. Nađete li se u Veneciji, svakako posjetite Sant'Erasmo, otok u laguni koji je poput gradskog vrta, u kojem zbog pjeskovitog i slanog tla uspijevaju najbolje artičoke.
Kako odabrati artičoke?
Zato kada vas šetnjom tržnicom privuku upadljive zelene, ali i one ljubičaste glavice artičoka, odaberite ih nekoliko i prionite pripremi. Neka vas ne zbune vanjski drvenasti listovi, oni skrivaju nježne i neotvorene cvjetne pupoljke, mesnato dno cvjetne lože i mlade debeljuškaste listove koji omataju glavicu. Upravo su najukusniji dio artičoke mesnata cvjetišta.
Za ovu biljku poznato je da je gorkastog okusa (poznat je talijanski gorko-slatki liker cynar koji se priprema od artičoka i još 12 raznovrsnih biljaka), ali se može poslužiti i kao predjelo, prilog, glavno jelo, kuhati na pari, peći, pirjati, pržiti na grilu, dodati u juhu. Odlično su društvo tjestenini, mesu, grahu i raznome povrću. U Dalmaciji se tradicionalno pripremaju s mladim bobom, neodoljive su i u kombinaciji s tortelinima napunjenim skutom, ali i na brudet.
Na tržnicama se prodaju od ranoga proljeća do kraja svibnja. Mogu se pronaći u raznim veličinama, ali uvijek birajte čvrste zelene primjerke te pritom pazite da su unutarnji listovi čvrsto priljubljeni oko središnjeg dijela artičoke. Nastojte ih pripremiti što prije jer brzo gube vlagu, ne ostavljajte ovu delikatnu namirnicu više od dva-tri dana u hladnjaku. Dobro ih operite, odrežite im stabljike i žilave šiljaste vrhove te odstranite vanjske tvrde listove. Za one koji se ipak ne usude pripremati svježe artičoke, izvrsna su zamjena ukiseljene.
Ako ih, pak, želite zamrznuti, operite ih, odrežite im vrhove i blanširajte u vodi, u koju ste dodali malo limunova soka. Vrijeme blanširanja ovisi o veličini artičoka. Ocijeđene i dobro ohlađene možete spremiti i u zamrzivač.
Kako pripremiti vino od artičoka?
Također možete spraviti i ljekovito vino od artičoka, za što vam je potrebno 20 grama listova artičoka i litra bijelog vina. Listove artičoka ostavite u vinu 30 dana, a zatim procijedite. Preporučuje se konzumirati čašicu vina tri puta dnevno, 30 minuta prije jela.
Donosimo recept za pirjane artičoke, odličan prilog za brojna jela.
Recept za pirjane artičoke
Sastojci:
- 10 mladih artičoka
- sol i svježe mljeveni papar
- sok 1 limuna
- 1 limun narezan na ploške
- 3 žlice maslinova ulja
- 1 ljutika ili mali luk
- 1 češanj češnjaka
- 1 lovorov list
- 2 žličice sušene ili 2 grančice svježe majčine dušice
- 5 dl suhog bijelog vina
- 5 dl povrtnog ili pilećeg temeljca
Priprema:
Očistite artičoke te ih stavite u zdjelu s ledenom vodom (možete ubaciti i kockice leda) u koju ste dodali limunov sok i ploške (to će spriječiti da artičoke potamne). Ljutiku ili luk te češnjak oljuštite i sitno nasjeckajte. U srednje velikom loncu zagrijte ulje te 3 do 4 minute pirjajte luk. Kad postane staklast, dodajte češnjak i pirjajte još minutu. Dodajte ocijeđene artičoke (veće narežite popola ili na četvrtine) pa pirjajte dok ne dobiju boju. Posolite i popaprite te dodajte lovor i majčinu dušicu. Pirjajte još koju minutu, a potom ulijte vino i temeljac. Lonac poklopite i pustite da mješavina lagano krčati. Kuhajte dok artičoke ne omekšaju. Zatim maknite s vatre i ostavite da se ohlade u tekućini u kojoj su se kuhali. Poslužite na sobnoj temperaturi.