Zasigurno ste se određeni broj puta susreli sa savjetom da se gljive prije pripreme ne smiju prati? Sigurno više nego jednom. Jer naravno da nitko ne želi da gljive zbog svoje spužvaste strukture pokupe nepotrebnu vodu te tako izgube na kvaliteti. Ali znate li da ta teorija baš i “ne drži vodu”?
Istina je da su gljive po svojoj strukturi slične spužvi ali zanimljivo je i znati da 90 posto sadržaja gljiva je voda. Jer gljive, zahvaljujući sustavu cirkulacije kroz tkivo, prikupljaju hranjive tvari tako da ih absorbiraju i pospremaju u stijenke strukture. Tako pospremaju i vodu, ali vezano uz pranje prije pripreme važno je napomenuti da se gljive ipak smiju prati, samo je važno kako. Gljive se ne ostavljaju u vodi, ali je dobro isprati ih pod laganim mlazom. Gljive vole čišćenje mekanom četkicom, te uklanjanje tvrdih krajeva nožićem, a dobar je savjet da i one osjetljivije vrste gljiva možete četkati tako da četku namočite u vodi. Umjesto četkice očistiti ih možete i s mekom tkaninom namčenom u vodu. Važno je da ih tako očišćene prosušite (papirnatim ručnikom) i pripremate suhe. Jer očišćene i oprane gljive ne pohranjujemo u hladnjak kako ih ne bi pretvorili u mekane i ljepljive.
Ali osim pranja važna je i metoda pripreme te savjet da gljive pripremate kratko. Ukoliko su gljive ipak povukle višak vode savjet je da ih pripremate na visokoj temepraturi kako bi višak vode u kratko vrijeme ispario a gljive zadržale aromu, punoću okusa.
NAJVEĆA GREŠKA U PRIPREMI PALAČINKI: Kako odrediti koliko jaja i brašna staviti u smjesu?
Provjereno najbolji recept za najmekše varaždinske klipiće i kiflice
MASNICA, OMILJENO STARINSKO JELO: Recept koji se prenosi s koljena na koljeno
Svi su ludi za Dubai čokoladom: Kako napraviti slasticu koja je osvojila društvene mreže
Recept čitatelja: Terina s voćem i jogurtom bez pećnice