Domaći kompot savršen je desert ili užina koja će vam opskrbiti tijelo hranjivim tvarima i antioksidansima za jači imunitet. Inače, kompoti se preporučuju ako imate problema s probavom, ali u tom slučaju izbjegavajte šećer u pripremi. Birajte zrelo i slatko voće jer ima najviše prirodnog šećera i začine poput cimeta i klinčića. Zamijenite ili smanjite šećer dodavanjem meda, smeđeg šećera, stevije i sušenog voća, poput grožđica.

Jabuke

Za kompot od jabuka potrebne su vam četiri jabuke, štapić cimeta, dva klinčića, prstohvat muškatnog oraščića, voda, žlica limunova soka i pola žličice ekstrakta vanilije.

3 najbolja načina za pripremu kompota
Shutterstock 

Jabuke narežite na ploške ili kockice. Stavite ih u lonac, pa jabuke prelijte vodom da ih prekrije i dodajte začine. Kad prokuha smanjite vatru i kuhajte oko 15 minuta. Birajte slađe sorte jabuka, poput gala ili fuji.

Ako izbjegavate šećer, u mlaki kompot dodajte dvije žlice meda, a ako dodajete šećer, dodajte ga u vodu s jabukama.

Kruške

Potrebni sastojci su tri kruške, 60 ml vode, žličica cimeta i pola žličice đumbira u prahu. Pomiješajte sve sastojke. Stavite ih u lonac, a kada prokuha smanjite vatru. Kuhajte na laganoj vatri 30 minuta.

3 najbolja načina za pripremu kompota
Shutterstock 

Kada je kompot gotov, po želji smjesu možete lagano zgnječiti (po želji). Konzumirajte ga mlakog, a kada se ohladi kompot možete uliti u čiste staklenke i čuvati u hladnjaku.

Šljive

Za ljubitelje šljiva tu je i kompot za koji je potrebno 300 ml vode, dvije žlice meda, 500 g šljiva bez koštica, dva štapića cimeta i tri-četiri zvjezdasta anisa. Zagrijte vodu u loncu dok ne provrije. Pustite da smjesa kuha 30 sekundi. Dodajte šljive, šećer, štapiće cimeta i anis te kuhajte do 10 minuta. Prije posluživanja kompot malo ohladite i, ako ne dodajete šećer, dodajte med.

Izvor: Stil