Bijeli ocat je jedno od najpoznatijih i najučinkovitijih prirodnih sredstava za čišćenje, ali kao i soda bikarbona, ne smije se upotrebljavati na svim površinama.

U kojem omjeru koristiti ocat u čišćenju?

Priprema sredstva za čišćenje od octa zaista nije izazov, čak i ako vam kemija nije jača strana. Pomiješajte ga u omjeru 1:2 s vodom, najbolje u posudici sa špricom.

Nemojte ga koristiti nerazrijeđenog jer postoji šansa da će nagristi radnu površinu, ovisno o materijalu.

Što smijete, a što ne čistiti octom
Shutterstock 

Ocat vam smrdi?

Prije svega, miris octa se neće dugo zadržati u vašoj kuhinji. Ako vas ipak smeta, predlažemo da ga aromatizirate eteričnim uljem limuna ili čajevca. Također, možete u njega ubaciti koricu citrusa i pustiti da odstoji dan ili dva prije upotrebe.

Što sve čistiti octom?

Ocat je borac protiv prljavih mikrovalnih pećnica. Pomiješajte u posudici ocat i vodu u omjeru 1:1 i uključite najjači program na minutu ili dvije. Potom samo prebrišite vlažnom krpom ili ubrusima - i to je to!

Što ne smijete čistiti octom?

Budući da je riječ o kiselini, ne preporučujemo čišćenje drvenih i aluminijskih površina te gumenih dijelova kuhinjskih aparata. Jedno krizno čišćenje neće ih uništiti, ali redovita potreba mogla bi ostaviti trag na spomenutim plohama.