Smoothieji su vrlo popularno, ali i praktično rješenje kada je riječ o detoksikaciji organizma i vraćanju linije. Jednostavno se pripremaju, a možete ih piti umjesto obroka i nekoliko puta na dan. Kombinacija voća i povrća uz ponešto začina, za koje je poznato da ubrzavaju rad metabolizma, praktično je rješenje. U svakom slučaju, bez obzira na to što zima baš i nije sezona svježeg voća i povrća, ovaj je napitak sjajno rješenje za sve one koji baš često ne posežu za voćem, a povrće guraju po tanjuru.

Koje namirnice izabrati za pripremu smoothieja?
Zdrava baza
Banana - ona je najbolji prijatelj svakom početniku koji tek otkriva svijet miksanja voća. Neće vas šokirati nepoznati okusi, prepoznat ćete ugodnu slatkoću, a napitak će dobiti i gustoću. U nježnoj bazi i aromi banane lakše ćete prihvatiti pikantnije arome.
Jabuka - odlična kao kašasta baza, najbolje kratko prokuhana u vrlo malo vode (koju ćete poslije iskoristiti za razrjeđivanje).
Šumsko voće - i to ono zamrznuto jer drugoga zimi nema, obojit će smoothie i dati mu finu kombinaciju kiselosti i slatkoće
Avokado - namirnica bez posebna okusa, ali moćna, hranjiva, podatna za miksanje i jednostavna za pripremu.
Mango - slatkast, izdašan, pomalo nalik na breskvu, sočan.
Kelj - dobar kao osnova, više-manje neutralna okusa. Odaberite unutarnje listove koji su manje žilavi i svjetliji. Možete ih kratko blanširati ili upotrijebiti gotove.
Jogurt ili mlijeko – pomoćnici koji će dati na masi i ublažiti okuse. Ako ih dobro podnosite, navalite.

Sjemenke i bobice
Chia - vrlo su popularne sjemenke i fino obogaćuju okus smoothieja. Odličan su izvor proteina i minerala. Okus im je neutralan pa će se slagati gotovo sa svim namirnicama. Podižu energiju i reguliraju probavu.
Goji - pomalo su gorke, no ti okusi nestaju u smoothiejima. Odličan su antioksidans, jačaju imunosni sustav i štite vid. Pospješuju i rad jetre i bubrega, koji su glavni organi u oslobađanju tijela od toksina.
Zobene pahuljice - sjajno će popuniti rjeđi smoothie i upiti višak tečnosti. Nemojte se ustručavati izliti vodu u kojoj ste prokuhali đumbir ili špinat. Šaka pahuljica popit će je u trenu.

Zaslađivači
Med će vam brzo dati energiju, a šećere zaboravite, njih ima u voću.

Masnoće
Budući da su masnoće potrebne organizmu, nemojte ih izbjegavati, ali birajte koje ćete koristit i pazite kako ćete ih kombinirati. Kokosovo ulje odličan je izvor laurinske kiseline koja štiti imunosni sustav. Blaga je okusa i slaže se s raznim vrstama namirnica, osobito s bananama, jagodama, medom i bademovim mlijekom.

Ubrzivači
Njih koristite kako biste ubrzali uspavani metabolizam i što prije izbacili toksine te probudili prirodni ritam rada svoga organizma. Najpopularniji su cimet i đumbir. Koristite ih odvojeno, nema potrebe da ih miješate, jer bi ubrzanje moglo biti - prebrzo. Đumbir možete koristiti tako da ga narežete na ploške, kratko blanširate pa dodate u smoothie, a potom razrijedite vodom u kojoj ste ga prokuhali. Ima fini limunast miris, pikantan je i aromatičan. Stručnjaci za ayurvedsku medicinu savjetuju kako blanširani đumbir valja grickati pola sata prije obroka kako bi se probavni sustav ugrijao i brže apsorbirao hranu.

Čistači
Namirnice koje potiču izlučivanje toksina takozvani su čistači organizma. Jednostavno nabavite celer u listu, peršin, svježi kupus... To su namirnice koje će itekako goditi vašim bubrezima.
Sada kada imate bazu, ubrzivače i čistače, nemojte sve te namirnice ugurati odjednom. Možete se igrati i, prema potrebi, od njih praviti najbolje kombinacije za smoothieje. Ako želite brzo razbuđivanje, dodajte banani ili jabuci citruse - naranču, grejp, limun, mandarinu. Oporavku organizma pridonijet će kuhana cikla, svježi špinat, blanširana brokula. S obzirom na to da nema svježih rajčica, nemojte elektrolite nadoknađivati onima kupovnima. Paprika je izvor vitamina C, a slatkasta je i paše uz slano i slatko.