Znate li da od 2005. sir feta ima zaštitu izvornosti i pod tim se nazivom opisuje sir dobiven od sedamdeset posto ovčjeg i trideset posto kozjeg mlijeka, proizveden isključivo u Grčkoj. Za okus i kvalitetu važni su specifičnosti tla te odlike pasmina ovaca i koza, što zajedno pridonosi onom izvornom karakteru feta sira.
Ova je vrsta sira bijela i srednje mekana, nema koricu, a pri rezanju pokazuje čvrstu konzistenciju s malim brojem rupica. Feta ima ugodan, lagano kiseli okus i snažan miris soli, koji dolazi od salamure u koju se sir uranja tijekom proizvodnje. Feta sir pruža brojne mogućnosti pripreme i uživanja, što potvrđuju i sami Grci koji ga jedu na mnoge načine. Primjerice, za doručak s bijelim kruhom, za pripremu ukusnih slanih peciva i kao punjenje za kolače, a pripremaju ga i začinjenog na roštilju. To je sir izražene osobnosti i odlično se okusom prilagođava različitim namirnicama, pružajući tako gurmanski užitak. Za početak, dovoljno je otkriti savršen spoj feta sira prelivenog dobrim maslinovim uljem ili posluženim uz tanke kolute rajčice. Često je sastojak brojnih jela mediteranske kuhinje, voli ga se u toplim i hladnim salatama, jelima od povrća, piletine ili morskih plodova... Neodoljivo, zar ne?!

Neodoljive FETA kombinacije:
- Feta i kruh – na vrhu ukusne kriške kruha uz nekoliko kapi maslinova ulja te malo soli i papra
- Feta u salatama – miks zelene salate, svježih rajčica i maslina uz dodatak feta sira idealan je ljetni lagani obrok
- Tostirana feta – okrenite krišku fete na roštilju te začinite s malo maslinova ulja i paprom, nezaboravan okus zajamčen
- Feta s voćem – poslužite lubenicu s fetom i listovima mente
- Feta na pizzi – grubo mrvljene komadiće fete dodajte na vama omiljenu pizzu
- Feta u omletima – jaja, mladi špinat, mini rajčice i feta, odličan spoj okusa
- Feta i tjestenina – uz artičoke, rajčice, kapare, masline i malo peršina feta se savršeno spaja i s tjesteninom
- Feta i krumpiri – odličan je dodatak pire krumpiru, ali i pečenim polama