Običaj je da se za blagdane priprema jako puno hrane, od predjela, pečenki i pečenja za glavno jelo, salata s majonezom, do sitnih, kremastih kolača. I koliko god ljudi imali u kući i koliko svi vole jesti, sigurno će puno hrane ostati nakon Božića. No treba biti oprezan pri čuvanje hrane jer nemaju sve namirnice isti rok trajanja.
Jela s ribom najbrže se kvare, trebate ih pojesti u roku dva dana. Obavezno ih čuvajte u hladnjaku do 8 stupnjeva.
Jela s mesom imaju nešto duži rok trajanja pa ih možete jesti i do pet dana. Također se moraju držati na hladnom. Pečenke ne ostavljajte na stolu, već odmah nakon ručka ostatke stavite u čiste posude, zatvorite i pospremite u špajzu ili hladnjak. Ako se jelo priprema s mesom u umaku, opasnost od kvarenja je veća, stoga vodite računa da se takva namirnica potroši u roku od najviše tri dana.
Ruska i francuska salata kvarljive su zbog jaja, krumpira i majoneze pa ih treba držati na vrlo niskoj temperaturi do 4 stupnjeva, a rok trajanja je tri dana.
Jela od povrća u pravilu se podgrijavaju samo jednom i to obavezno na visokoj temperaturi. Špinat i šampinjone nemojte podgrijavati, hladne možete poslužiti unutar dva dana.
Rok trajanja kolača ovisi o vrsti
Kolači imaju rok trajanja od četiri dana (ako su punjeni kremom, osobito od jaja) i do dvadesetak dana (ako su suhi poput medenjaka, vanilin kiflica...).
Kremaste kolače i torte čuvajte u hladnjaku, a sitne kolače na hladnom – do 10 stupnjeva.
NAJVEĆA GREŠKA U PRIPREMI PALAČINKI: Kako odrediti koliko jaja i brašna staviti u smjesu?
Provjereno najbolji recept za najmekše varaždinske klipiće i kiflice
MASNICA, OMILJENO STARINSKO JELO: Recept koji se prenosi s koljena na koljeno
Svi su ludi za Dubai čokoladom: Kako napraviti slasticu koja je osvojila društvene mreže
Recept čitatelja: Terina s voćem i jogurtom bez pećnice