Najveći neprijatelji prženih zrna kave su svjetlo, vlaga i toplina. Kako biste minimizirali učinak svih vanjskih faktora koji mogu utjecati na kvalitetu, obratite pozornost na to gdje i kako skladištite kavu.
1. Kupujte manju količinu
Prije svega, bitno je da za kućne potrebe ne kupujete velike zalihe. Zrna kave postepeno gube okus nakon prženja pa je preporučljivo zalihu obnavljati dva puta mjesečno.
2. Izbor staklenki je bitan
Kupljenu kavu u zrnu podijelite u male staklenke s poklopcem i nemojte ih bespotrebno otvarati. Svaki put kada zrak uđe u staklenku, kava gubi na kvaliteti. Uz to, bolja su opcija posude od tamnijeg stakla, koje neće lako propuštati svjetlo.
3. Nemojte čuvati kavu iznad štednjaka
Baš kao vlaga i dotok zraka, problem vam može predstavljati i toplina. Najbolje je da staklenke stavite na suho i tamno mjesto, što dalje od štednjaka i pećnice. Ako imate dobro izoliranu smočnicu, ona će biti odličan izbor za skladištenje kave.
4. Sameljite kavu neposredno prije pripreme
Za najveći užitak, svako jutro sameljite malu količinu zrna kave, dovoljnu za pripremu nekoliko šalica. Ako vam često mljevenje oduzima previše vremena, poslužite se svim navedenim savjetima za skladištenje mljevene kave.
NAJVEĆA GREŠKA U PRIPREMI PALAČINKI: Kako odrediti koliko jaja i brašna staviti u smjesu?
Provjereno najbolji recept za najmekše varaždinske klipiće i kiflice
MASNICA, OMILJENO STARINSKO JELO: Recept koji se prenosi s koljena na koljeno
Svi su ludi za Dubai čokoladom: Kako napraviti slasticu koja je osvojila društvene mreže
Recept čitatelja: Terina s voćem i jogurtom bez pećnice