Krafne spadaju u najomiljenije i najstarije slastice u svijetu, u našim krajevima tradicionalno se jedu krajem siječnja i u veljači kad traju poklade i priprema za Fašnik. Nekada su se recepti prenosili s koljena na koljeno, a ove mekane slastice možete puniti nadjevom od marmelade, džema ili pekmeza, čokoladom, vanilijom i naravno, posipati šećerom u prahu.

Što se tiče pripreme, važno je držati se ovih savjeta. Svi sastojci moraju biti topli, žličica rakije dodana u smjesu spriječit će upijanje masnoće, baš kao i optimalna temperatura ulja. Prilikom prženja krafni pazite da ne pretjerate s količinom komada jer će temperatura ulja pasti, a krafne se neće pržiti i upiti će više masnoće.

Sastojci

700 g brašna
2 jaja
1 kvasac
2 žličice šećera
3 dcl mlijeka
2 žličice ulja
malo soli
limunova korica
ulje za prženje
šećer u prahu za posipanje

Recept za domaće krafne

15:37
Korak 1

Stavite kvasac da se aktivira

U toplo mlijeko izmrvite kvasac sa šećerom i malo brašna i ostavite da se aktivira.

15:40
Korak 2

Zamijesite tijesto

U prosijano brašno dodajte jaja, sol, ulje, limunovu koricu i kvasac. Dobro mijesite rukama dok ne dobijete glatko, pahuljasto tijesto (po potrebi dodajte još brašna). Kad završite, po vrhu tijesta posipajte malo brašna.

15:41
Korak 3

Ostavite tijesto na toplom

Tijesto pokrite krpom i ostavite na toplom mjestu (tijesto se nikako ne smije ohladiti) da se udvostruči. Tijesto premijesite, pa kad se ponovno digne razvaljajte ga na pobrašnjenoj radnoj površini.

15:42
Korak 4

Pecite krafne

Čašom vadite krafne i ostavite da se odmore te ih zatim pecite u zagrijanom ulju tako da gornja uzdignuta strana bude okrenuta prema dolje. Pazite da krafne ne porumene jer će biti tvrde.

Starinski recept za domaće krafne od kojih miriši cijela kuća
Shutterstock 

15:43
Korak 5

Ocijedite

Ocijedite ih na papirnatim ručnicima da upiju višak ulja.

15:43
Korak 6

Posipajte

Na kraju ih pospite šećerom u prahu (u koji možete dodati vaniliju ili vanilin šećer).