Stavljate li tjesteninu u hladnu vodu ili čekate da voda provrije? Objava na jednoj društvenoj mreži započela je vječnu raspravu. Muškarac je napisao da njegova djevojka priprema tjesteninu stavljajući nekuhanu tjesteninu u hladnu vodu, a zatim je stavlja na vatru. Automatski je pretpostavio da se tako ne smije raditi, već da se tjestenina stavlja u kipuću vodu.

Korisnici društvenih mreža u pomoć pozvali Altona Browna, koji se bavi istraživanjem hrane, a on je rekao da je sasvim u redu kuhati tjesteninu u hladnoj vodi.

Stručnjak Jay Kenji Lopez također je podržao djevojku, a svoj sud dao je chef Frankie Selenza: "Problem je što su štednjaci različite jačine i količina vode koja se stavlja varira, pa je problem koliko vremena treba da voda prokuha. Kad kuham tjesteninu u hladnoj vodi, dobijem pastu koja je suha u sredini."

Anketa

Stavljate li tjesteninu u hladnu ili kipuću vodu?

Stručnjaci iz Međunarodnog kulinarskog centra u New Yorku slažu se da se tjestenina može kuhati u hladnoj vodi, no nije im baš jasno zašto bi to netko radio. Odnosno, vjeruju da nije tako strašno u kućnim uvjetima, ali da i profesionalni kuhari štede vrijeme kuhanjem tjestenine u kipućoj vodi, a tvrde i da tako čuva okus tjestenine.

Možemo li tjesteninu kuhati u hladnoj vodi
Shutterstock 

Profesor kemijskog inženjerstva na Sveučilištu u Barceloni Claudio Mans, autor knjige "The Science of Cooking: A Quick Immersion", objasnio je da kada se suha tjestenina stavi u vodu, voda ulazi u njezine pore. “Vruća voda će ući u te pore brže od hladne vode”, dodao je.

Voditeljica Instituta za kuharsko obrazovanje Palak Patel kaže da je i ona više za tradicionalni način kuhanja tjestenine. "Kada tjestenina dođe u kontakt s vodom, počinje ispuštati škrob. S vremenom apsorbira vodu, pa je veća vjerojatnost da ćete prekuhati tjesteninu ako je stavite u hladnu vodu."

Dakle, nije ništa strašno ako tjesteninu kuhate u hladnoj vodi, no vjerojatno je pametnije držati se preporuke profesionalaca i staviti je u kipuću vodu.

Izvor: Mondo