Čuvanje hrane otvara mnoga pitanja, a posebno kada se radi o mesu, bilo svježem ili zamrznutom. Pokvareno meso je iznimno opasno za jesti, ali nerijetko se događa da zaboravimo što sve imamo u škrinji ili da kupimo previše svježeg mesa, a ne potrošimo ga u određenom roku.

Prema smjernicama američkog Ministarstva poljoprivrede (USDA) za sigurnost hrane, postoje dvije vrste bakterija koje se mogu razviti na hrani.

Bakterije koje uzrokuju kvarenje hrane razvijaju se i rastu kako se hrana kvari. Mijenjaju okus, izgled i miris hrane, ali je puno manja vjerojatnost da ćete se razboljeti kad jedete ovakvu hranu.

Patogene bakterije posebno su opasne jer uzrokuju bolesti koje se prenose hranom. Brzo rastu u hrani koja je na sobnoj temperaturi i obično se ne mogu otkriti po izgledu, okusu ili mirisu hrane.

Iako ćete pokvareno meso prepoznati čim ga otvorite i osjetite miris, važno je držati se pravila sigurnog skladištenja hrane kad ga donesete doma

Svježe meso peradi

Svježa perad u hladnjaku izdrži samo dan do dva dana, a u zamrzivaču do godinu dana.

Trik uz koji meso neće biti tvrdo
Shutterstock 

Svinjetina

Ove vrste mesa u hladnjaku mogu stajati do pet dana, a mogu se zamrznuti na razdoblje od četiri do 12 mjeseci.

Mljeveno meso

Mljeveno meso, poput govedine, junetine, teletine ili svinjetine, može se čuvati u hladnjaku jedan do dva dana, a zamrznuti tri do četiri mjeseca.

Špek i kobasice

Slanina u hladnjaku može stajati do tjedan dana, a kobasica nekoliko dana. Mogu se zamrzavati do mjesec dana.